Artykuł sponsorowany

Jak wykonać altanę drewnianą w ogrodzie? Wskazówki i porady

Jak wykonać altanę drewnianą w ogrodzie? Wskazówki i porady

Altany drewniane to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną stworzyć przytulne miejsce wypoczynku na swojej działce. Drewno jest naturalnym materiałem, który wprowadza ciepłą atmosferę oraz świetnie komponuje się z zielenią ogrodu. Warto jednak pamiętać, że budowa altany drewnianej wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przemyślanych decyzji. 

Planowanie, projektowanie, wybór materiałów i konstrukcji

Zanim przystąpisz do budowy altany drewnianej, warto dokładnie zaplanować jej lokalizację oraz wygląd. Zastanów się, jakie funkcje ma pełnić altana - czy będzie służyć jako miejsce do grillowania, czy może jako kącik relaksacyjny z leżakami? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci określić optymalne wymiary konstrukcji oraz jej układ. Zwróć też uwagę na ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie działki. Altana powinna być usytuowana na płaskim podłożu, a także w miejscu, które zapewni odpowiednią ilość cienia. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości od sąsiednich posesji oraz ewentualnych instalacji elektrycznych czy wodociągowych.

Gdy już opracujesz projekt altany drewnianej, przyszedł czas na wybór odpowiednich materiałów. Drewno powinno być odporne na warunki atmosferyczne oraz szkodniki, dlatego warto zdecydować się na gatunki takie jak modrzew, dąb czy sosna. Warto również zainwestować w impregnaty i lakiery, które przedłużą żywotność konstrukcji. W przypadku konstrukcji altany drewnianej warto rozważyć kilka opcji. Tradycyjne rozwiązanie to słupy drewniane osadzone w betonowych fundamentach, na których opiera się dach. Można również zastosować gotowe elementy prefabrykowane, które ułatwią montaż oraz pozwolą na szybsze wykonanie altany.

Prace przygotowawcze i montaż altany drewnianej

Przed przystąpieniem do montażu altany drewnianej, należy odpowiednio przygotować teren. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie rośliny oraz kamienie, a następnie wyrównać podłoże. W przypadku budowy altany na słupach warto wykopać doły o głębokości około 80 cm, do których wleje się beton. Montaż altany drewnianej zaczyna się od ustawienia słupów oraz zamocowania belek nośnych. Następnie przechodzi się do montażu ścian oraz dachu. W przypadku dachu warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pokrycia - popularne są blachodachówki, gonty bitumiczne czy dachówki ceramiczne. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji pod dachem, aby uniknąć kondensacji wilgoci oraz gnicia drewna.

Ostatnim etapem budowy altany drewnianej jest wykonanie wykończeń oraz zabudowy wnętrza. Można zdecydować się na zamontowanie parawanów przeciwwiatrowych, które zwiększą komfort użytkowania altany. Warto również pomyśleć o wyposażeniu wnętrza w meble ogrodowe, grill czy oświetlenie.

Podsumowując, budowa altany drewnianej w ogrodzie to proces wymagający odpowiedniego planowania oraz wyboru materiałów. Dzięki przemyślanemu projektowi oraz solidnej konstrukcji, altana stanie się idealnym miejscem do wypoczynku.